Guitarissimo Bratislava V

Guitarissimo Bratislava V

V poradí piate Guitarissimo Bratislava sa konalo v termíne 7. – 9. 11. 2018. Lektorom bol fenomenálny grécky gitarista Costas Cotsiolis.

Podujatia sa zúčastnilo 26 študentov a pedagógov klasickej gitary, z toho 10 aktívne. Okrem majstrovských kurzov sa uskutočnila aj prednáška na tému „Hudba Lea Brouwera“.

FOTOGALÉRIA

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner projektu Guitarissimo Bratislava.

Sprievodným podujatím bol koncert v rámci cyklu koncertov „Komorné večery vo DVORANE 7. 11. 2018 v koncertnej sieni Dvorana HTF VŠMU. Na koncerte účinkovali Costas Cotsiolis a Bratislavské gitarové kvarteto.

Costas Cotsiolis, svetobežník a hudobník uznávaný publikom aj hudobnými kritikmi, je jedným z najvýznamnejších gitaristov súčasnosti. Costas Cotsiolis bol od roku 1978 umeleckým riaditeľom Medzinárodného gitarového festivalu vo Volose (Grécko), ktorý sa roku 2006 premenoval na Naxos International Guitar Festival. Mnohí úžasní gitaristi ešte ako mladé talenty začínali svoju medzinárodnú kariéru práve na tomto festivale.

Cotsiolis pôsobil ako profesor na Konzervatóriu v Aténach a na Novom konzervatóriu v Solúne, kde jeho zásluhou vznikla ukážková škola mimoriadnych gitaristov, ktorí zbierajú ceny po celom svete a tešia sa medzinárodnej kariére. Za svoju činnosť bol roku 1979 Costas Cotsiolis ocenený gréckou Aka- démiou vied a umení. Roku 1987 vydal knihu o gitarovej technike Virtuózny gitarista. Roku 1998 sa stal čestným občanom mesta Dallas v Texase (USA). Od roku 2008 je profesorom aj na Univerzite v Indianapolis, Athens Campus, a od roku 2009 na Štátnom konzervatóriu v Solúne. Od roku 2012 pôsobí ako umelecký riaditeľ Guitar Art Festival v Belehrade (Srbsko).

„Za mimoriadnu umeleckú prácu a vynikajúce pedagogické aktivity, a navyše za tridsaťročné zásluhy o pozdvihnutie nášho nástroja tu v Grécku na významnú úroveň, preslávenú po celom svete.“ – získal čestné členstvo v EGTA-Germany. Spolupracoval s množstvom preslávených umelcov súčasnosti a mnohí skladatelia mu venovali svoje diela.

„Costas Cotsiolis je jedným z najlepších interpretov mojej hudby, azda tým najlepším. Vypočujte si však tiež, ako hrá Mangorého, Fallu či Ginasteru. Virtuozita či jemnocit, všetko naraz.“ Leo Brouwer

Cotsiolis bol hosťom množstva svetových festivalov a viedol majstrovské kurzy na tých najprestížnejších akadémiách a univerzitách po celom svete.

Rozhovor s Costasom Cotsiolisom pre časopis Tempo 3-4 2018 si môžete stiahnuť a prečítať tu: